beautyred227 beautyred227
  • 02-06-2018
  • Mathematics
contestada

Adele earns about $15 each day in tips as a waitress. If she saves $7.50 of it, how many workings days will ot take her to save $225 ?

Respuesta :

erber123
erber123 erber123
  • 02-06-2018
It would take her 30 days.

225 / 7.5 = 30
Answer Link
crystalb1802p9nqb7
crystalb1802p9nqb7 crystalb1802p9nqb7
  • 02-06-2018
it will take her 30 working days!
Answer Link

Otras preguntas

(b) Write any five advantages of good company.​
The complement of set S is the set of elements in U and ___ in S
Replace the underlined words 1. One result of playing word puzzle is that it can improve children’s speech. -> The _____________ of children’s speech is one
A Uighur muqam a. is identical to an Arab maqam and is subject to the same rules of modal improvisation b. is often performed using instruments such as the rawa
Write a complete sentence using the pronoun y to answer the question whether the following people go to the indicated place. Answer in the affirmative or negati
what all precautions and things do we need to follow if we travel by 1. a train 2. a bus 3. a boat 4. a motorbike 5. on foot ( for example a trek)
Evaluate the line integral, where C is the given curve. C (x yz) dx 2x dy xyz dz, C consists of line segments (3, 0, 1) to (4, 3, 1) and from (4, 3, 1) to
A 10 oz bottle of shampoo cost $2.40 and a 12oz bottle cost $2.64 find the unit rate for each which bottle has the lower unit cost
after allowing a 15% discount on the Marked price of a radio becomes rupees 1997 find the Marked price of the radio​
why I am using this app​