countrygirl7880 countrygirl7880
  • 11-07-2018
  • Mathematics
contestada

at a store Deli you spend $13.45 on 5 lb of cheese. How much would it cost to buy two pounds of cheese?

Respuesta :

mahine0512
mahine0512 mahine0512
  • 11-07-2018
Well you would start by dividing 13.45 by 5 t get the costttter pound which was 2.69. Then you multiply 2.69 by 2 to get the cost for 2 pounds which is 5.38. So your answer is $5.38
Answer Link
courtneysalamon courtneysalamon
  • 11-07-2018
for questions like this what you need to do is divide the total by the amount of whatever costs that much so in this case 13.45 divided by 5 is 2.69 then because the question is asking how much it is for 2 pounds you multiply that unit rate of 2.69 by 2 so your answer is 5.38
Answer Link

Otras preguntas

What is hidden during a lunar eclipse? Isn't the Moon hidden?
What role do traits play in affecting an organisms ability to reproduce? finches
What’s this animal (picture is tagged) and where is it most likely to live, rainforest or desert?
Energy is the ability to do work which measures what
What are the solutions of the equation? 16x^2 + 24x + 5 = 5 a. 1/4, 5/4 b. -1/4, -5/4 c. -1/4, 5/4 d. 1/4 , -5/4
Donald has x twenty-dollar bills and 11 ten-dollar bill. How much money does Donald have? Write your answer as an expression.
8(-14)/[(-8)-3(-13)]
i am ----- school.a, going to b, will
why can't you mix the yolk from the inside of the shell of the eggs.
A Quadratic equation in standard from is written ax^2= bx+c, where a,b and c are real numbers and a is not zero?