garytorresangulo garytorresangulo
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

victor bought 15.6 pounds of paintball all together the balls cost $35.99 about how much did the paintball cost per pound

Respuesta :

infinitedip infinitedip
  • 03-10-2018
around 2.30 per pound

35.99÷15.6=2.307

Round up to 2.30
Answer Link

Otras preguntas

A cash register contains $10 bills and $100 bills with a total value of $2010. If there are 30 bills total, then how many of each does the register contain? $
What is one purpose of writing a business plan before entering the market?
What was the result of the Battle of the Fallen Timbers of 1794? American Indians were forced to
During a 78-ms interval, a change in the current in a primary coil occurs. This change leads to the appearance of a 4.1-mA current in a nearby secondary coil. T
an auto shop charges $30 a fee for materials plus $60 per hour for labor. What is the equation to find y, the total cost of the auto shop will charge in dollars
Last year, a beauty magazine had a total of 2,650 subscribers. This year, after its parent company made some changes, it had 3,233 subscribers. What is the perc
Which factor (s) have the most affect a person’s vital capacity? Rank in order from MOST effect (1) to least effect (5)
took the soul out of his poetry. At a neighborhood fair in Texas, somewhere between the German Oom-pah Sausage! booth, I overheard a young man say to his friend
One month Ahmad rented 3 movies and 2 video games for a total of $ 19 . The next month he rented 5 movies and 6 video games for a total of $ 47 . Find the
helllloo plss help asap it would mean alottttt plss helppp asap