idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $30 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $9. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

kenlibryant5 kenlibryant5
  • 03-12-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

She has enough money to buy 3 tubes which leaves with $3 for whatever else she desires

Answer Link
mchavezrivera66
mchavezrivera66 mchavezrivera66
  • 05-12-2019
She could buy 3 oil paints
Answer Link

Otras preguntas

What is the standard form for y + 5 = 0?
What decimal is represented by this expanded form? 5 x 10,000 3 x 1,000 2 x 10 8 x 1 6 1/1,000 4 x 1/,000?
cells have _ of enzymes to act as biological catalysts
A fast food restaurant sells between 164 and 328 hamburgers per day. If the company profits $82.00 per 82 hamburgers sold, approximately how much does the compa
The strength of a cable is proportional to the square of its diameter. If a 2-cm cable will support 800kg, how much will a 3-cm cable support?
Question 1 which of the following is an example of how the right to vote expanded in the 1820's? - women got the right to vote -Native Americans were given the
(x+6) + (x) + (3x-16) =180 How can I find X?
i don't know, please help.
simplify 8a+4b-3a+5b
Whats the difference between freshwater and saltwater?