amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 2a-3 when a=-5
What driving behavior is commonly associated with slowing down just to look at collisions or anything out of the ordinary?
Which of the following was TRUE regarding the impact of Ancient Greek and Roman politics? It provided universal suffrage to all. It placed great emphasis on
1: There were 439 bees in the hive to start. Some more flew In. Now there are 646 bees in the hive. How many bees flew in?
In Act 3, Scene 1, how does Tybalt's interaction with Mercutio move the plot forward? The interaction between Tybalt and Mercutio moves the plot forward by
How did the rise of totalitarianism and dictatorship in Europe and Asia lead to ww2 in Europe
Crane critical lift plans are required for all of the following except
benson earned 420 bonus points for playing 12 perfect games of trivia. he earned a total of 1260 points. how many points, p, did benson earn for each perfect ga
Factor each expression by grouping( 5x3 - 10x2) (+7x-14)
Sarah has a bag of 50 rubber bands in different colors. She pulls out a rubber band, records its color, and then puts it back into the bag. Sarah records 4 bro