catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

Theresa earned scores of 88 points, 84 points, 88 points, and 91 points on four tests. What is the lowest score she can get on the fifth test and still finish w
Which of the following is NOT a name of one of the central features of Facebook?
When solving negative one over five (x − 25) = 7, what is the correct sequence of operations?
What body of water does the st. lawrence river flow into? a. pacific ocean b. atlantic ocean c. gulf of mexico d. lake superior
For anyone who read my brother sam is dead : a paragraph describing the setting and its impact on the story.
solve 3sinx-4sin^3 x= -1
nilai mutlak . nilai x yang memenuhi persamaan lx-6l=2 adalah
20. Workplace communication can suffer when individualsA. consider cultural differences.B. attempt to engage the audienceC. tailor the message channelD. use tex
The belief in one s power to accomplish tasks and affect outcomes is________. self-talk self-efficacy self-concept self-esteem
women in roman society had the right to