wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A farmer is 6 feet tall. his shadow is 10 feet long and his barn casts a 75 foot shadow, how tall is his barn
Compare and contrast "Ozymandias" and "Will There Really be a "Morning."'
What laws were established under the Tokugawa Shogunate?
A first number plus twice a second number is 88. twice the first number plus the second totals 3131. find the numbers.
What did president Truman gain for dropping the atomic bomb on Japan
What you give up to obtain an item is called your a. opportunity cost. b. direct cost. c. explicit cost. d. monetary cost?
Kendra’s broken leg was in a cast for eight weeks. When the cast was removed, she was shocked the her leg was no longer muscular, but skinny. Explain what happe
hel0p help help plsssss
Jason has applied to be a camp counselor for the summer. The job pays $9 per hour. The equation to represent Jason’s job is y = 9x, where x is the number of hou
just checking ;p will thanks and brainliest