rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

that 6 > –2, which statements are true? Check all that apply.
PLEASE HURRY!!! Only answer if you know it is 100% correct!! Which action causes breakers? Waves hit the shore at an angle and transport sand. Water flows away
PLEASE I NEED HELP WITH MATH HW WITH EXPLANATION!!! Question: Find the value of the varible
Read the excerpt from The Riddle of the Rosetta Stone. De Guignes guessed rightly that the cartouches in hieroglyphic inscriptions were intended to draw attenti
What is x + 2/3 = 5/6
The article Is Culinary School Still Worth It? presents the conflicting views of two chefs on the value of a Culinary Arts Degree. Compare and contrast the view
1. When Alexander and his army invaded Asia in 334 BCE, where did they first meet serious Persian resistance? 2. How many times does the city name Alexandria a
Define persuasion. What would you like to persuade your parents to do or think? Explain which of the three goals of persuasive speech you would need to accompli
What percentage of a dollar is: 2 dimes, 3 nickels, and 2 pennies? *
5. What percentage of energy generation is produced by fossil fuels? sc.7.P.11.2 to (A) 19.5% B) 33.2% 66.9% D 86.4%