ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Why is anthracite a better fuel than lignite?
Politicians who supported America building a canal across the narrow section of Central America argued that
According to some historians, which marks the beginning of the US Civil War?
Ivanna spent a total of $95 at the grocery store. Of this amount, she spent $57 on fruit. What percentage of the total did she spend on fruit?
What is the country that controlled Florida at one time?
what is 7.5 cm in inches
a picture has dimensions of 5cm by 10 cm. if you want to enlarge the picture to a size of 31 1/2 cm by 65 by what fraction would you multiply the dimensions?
What is the Egyptian ruler Akhenaten best known for? A. conquering lands east of the Red Sea B. establishing a new capital at Thebes C. overseeing the build
Clouds made mostly of ice crystals that form high above earth are called?
HELP PlEASE!!!!!! 1. Solve, using linear combination. 3x – y = 4 2x + y = 6 2. What is the y-coordinate of the solution to the system of equations? 5x - y