9002437 9002437
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

Mrs.Dawson spent 28 dollars for 8 notebooks

Respuesta :

KanineKare1
KanineKare1 KanineKare1
  • 02-02-2022

Answer:

I need more info but if your wondering how much each notebook cost the answer is

Step-by-step explanation:

So first we have to divide 28/8 beacuse thats how many over how much.
When we do it it becomes 3.5. Now this is our number but we must add a zero to the end, so now it $3.50. $3.50 for each notebook!


Hope this helps you, :3

Please consiter <3 me it helps me out a lot!

Answer Link

Otras preguntas

How was the constitution formally approved? a) by the thirty-nine delegates who signed it at the constitutional convention b) by a majority vote of th
The Andes Mountains are labeled with the number _____ on the map above. A. 1 B. 2 C. 3 D. 4 Please select the best answer from the choices provided A B C D
to use any of the five senses to gather information about something
10. If it had not started to rain, we________to the museum a)will have walked b)would have walk c) would have walked 11. If iron gets wet, it a)broken b) rusts
Is it possible to see the Milky Way from Earth or do we need satellites?
Suppose grapefruit is produced in a constant cost industry and sold in a perfectly competitive market. If the price for the grapefruit is lower than the average
pls help me answer thiss. I really really need help! thank u
Which crown jewels were stolen in 1907 and remain an unsolved mystery?.
please help asap6918
Pls help and can you show work or equation