ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

The Repeating decimals are __________ rational numbers. WHAT
What is the slope of 4x - 3y = 4 ?
In ⨀O⨀O, an inscribed angle, ∠AZB∠AZB, and a central angle, ∠AOB∠AOB, intercept AB⌢AB⌢. © 2016 FlipSwitch. Created using GeoGebra. If m∠AZB=34°m∠AZB=34°, and mA
HELPPPP PLEASEEEE A person walks first at a constant speed of 4.90 m/s along a straight line from point A to point B and then back along the line from B to A at
Consider two less-than-desirable options. In the first you are driving 30 mph and crash head-on into an identical car also going 30 mph. In the second option yo
Physics HELP! 1. On the graph above, what is the total displacement during the time interval 0s-8s? A.) 0.6 m B.) 5.0 m (My Answer) C.) 2.0 m D.) 10.0 m 2.) On
What is the measure of AC? 5 units 13 units 26 units 39 units
How was Martin Luther King Jr. actually killed?
What best describes why Odysseus gave his wine to the Cyclops? He is hoping the wine will cheer up the Cyclops enough to set them free. He intends to make the C
2. A race car starts at 400 m/s and then stops in 20 seconds. Calculate acceleration. Acceleration=final velocity - initial velocity/ change in time A. -20 m/s2