jayjay2020 jayjay2020
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Joanna went to the farmers market to buy some apples and oranges. She bought 8 oranges and some apples. The cost per orange was $1.79 and the cost per pound of apples was $1.49. Joanna spent a total of $23.26 on apples and oranges at the farmers market.

Respuesta :

Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
Joanna would have spent $8.94 on apples at the farmers market. 
Answer Link

Otras preguntas

Where does all of the energy in an ecosystem ultimately come from? Please help
How do deserts form?
I am trying to find the magnitude of a resultant vector. Do i take inconsideration the negatives when i find the x & y components of the two vectors
Why did the British Monarchy's believe that they had a right to tax the colonies in order to help finance the French and Indian War?
The quotient of a number and 5, minus 2,is 8.
what is the value of the tape diagram if the ratio is 8 to 7 and the total is 195
What is the prefix for discrete English
lauran's shoe organizer can hold 5 pairs of shoes of each row . how many rows will lauren need need if she has 24 pairs of shoes ?
how a convection current can enable a hawk or eagle to soar upward without flapping its wing
what is the mathematical name for a can of soup.