elsiesierra1 elsiesierra1
  • 04-01-2023
  • Mathematics
contestada

At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?

Respuesta :

jpshindell13
jpshindell13 jpshindell13
  • 04-01-2023

Answer:

A bag of almonds that weighs 1.6 ounces will cost $0.51 x 1.6 = ${data-answer}lt;<0.51*1.6=0.816>>0.816.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

3=x+3-5x solving multi step I give Brainliest
Identify the two adverbs please Identify the adverbs. Does Mackenzie still attend the university, or has she finally graduated?
1+1=? 2+2=? 7+7=? 9+9=? 5+5=?
Todd and Evan____ been friends for a decade. Has have
which one is x and y? ​
hi everyone anyone there​
Post lest: Linear Relationships 9 Select the correct answer. What is the equation of the line that has a slope of 3 and goes through the point (-3,-5)? O A. y =
Graph the function. . y = -3x2 - 12x + 1​
Solve this linear equation for p: 2.6(5.5p – 12.4) = 127.92 1. Distributive property: 2. Addition property of equality: 3. Division property of equality: 4. So
Write an equation of a line that passes through point (5, 3) and is perpendicular to the line 2y = 5x – 8.