kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

How can estimating quotients help you to place the decimal correctly
Professional treatment for an eating disorder includes all of the following EXCEPT:
Describe two examples of steroids. For Each example, describe its physiological function
under the constitution of the U.S , you may not be deprived of life liberty or property without
how to show the work and get the answer to 74.906+.01+42
What's 0.46% of 80 equal to ?
what roles do membrane proteins play in making the cell membrane selectively permeable
How did the north achieve victory in the civil war
A store pays $10 for a bracelet and the markup is 115% of customer will also pay 5.5% sales tax what will be the total cost of the bracelet to the nearest cent
In winter, the price of apples suddenly went up by$0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88. Write an equation to de