okdexter3202 okdexter3202
  • 12-04-2024
  • Business
contestada

Suppose an avocado farm has cost: C=0.002q³+22q+750 (where q is measured in bushels). Marginal cost is ________. MC=0.006q²+22. The market price per bushel of avocados is $34. In the short-run, this firm's profit-maximizing level of output is ________.

Respuesta :

Otras preguntas

The mind is like a memory bank. the stored memories in our minds are called:
In this poem, which single effect has the poet created by unifying literary elements? Richard Cory by Edwin Arlington Robinson Whenever Richard Cory went down t
In which areas of the world were u.s. forces deployed in preparation for operation iraqi freedom?
what was the proclamation act of 1763?
yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest cent
Why does Plato wish to limit inequality? Does inequality of income have negative social consequences?
I have posted a picture of the question can you give me an answer.
Can you answer this question please
what powers that only belong to the national government?
Share 90 in the ratio 2:3:7