Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Sterling silver contains 95% silver. If a necklace made of 23g Copper, what is the mass of silver dissolved in the necklace?
Which graph represents the function f(x))=2•(1/3)^xm
A four-sided shape has four congruent angles and sides. Which quadrilateral could it be? A. quadrilateral B. trapezoid C. square D. parallelogram
differentiate between electrolytic and metallic conductors.[tex] \\ [/tex]ty! ~​
3. Study the table below. Which animal pair would probably be the closest related to one another? Kangaroo and iguana Dog and eagle Worm and fish Frog and fish
The ____ required all English subjects in Great Britain and North America to pay taxes on printed goods.
The Other Number Your first number was 8. Is the other one 0? How did we know that? Can we read your mind?​
Sugar is obtained from which plant
Deer are herbivores, which means they eat plants. Which term also means herbivore? A. primary consumer B. carnivore C. producer D. heterotroph right 2003-2022 I
Briefly explain the effect of global warming?​