jazzy870
jazzy870 jazzy870
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

johns coffee shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. type a cost 4.05 per lb. and type b cost 5.60 per lb. This month john made 142 lbs of the blend for a cost of 655.70. how many lbs of type a did he use

Respuesta :

WudonNoodle WudonNoodle
  • 04-03-2016
Dear Jazzy870, John uses 161-162 lb of coffee a. Use the equation 655.70/4.05≈161.901.
Answer Link

Otras preguntas

What is the prefix of active
Which group of organisms is a population? a group of skunks living in the same forest all sheep in Australia different kinds of butterfli
Read the following idioms and figurative definitions. Match the definitions to its corresponding idiom. Remember, you are looking for what these idioms really m
What is .5v^1/3 Can u please help? Ian super lost!!!!!!
What's the difference between Romanesque and Gothic style buildings?
What is x^2+8x-5 in vertex form? Please explain.
the only Native American who successfully stayed on their land were A) Seminole B) Sauk C) Cherokee D) Fox
while ice skating,alice slipped and injured her knee.what is one way Alice might have prevented this injury
are there forests in Hungary
_ is 8% of 200, please help and show work, thanks