willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

What contributed to the success of the middle colonies
Duane bought 63 3/4 inches of chain for an art project. How many 15 inch chains can he make from it?
Someone pls help me. Thanks . Due 10/4/18
Help pls. Due 10/4/18 Thanks
what is the solution of the inequality shown below? 8+y>-3
When reading, what should you look for first? a. The answers to the teacher’s questions c. The answers to the study guide’s questions b. The answers to your own
Papers requiring a stamp as of 1765
What does vexed mean as it is used in the second stanza of "The Second Coming"? Click here to read the poem. angered embarrassed teased tormented
I need hep with these unit 4.18 questions
by which percentage do non smokers who are exposed to secondhand smoke at home or at work increase the risk of developing heart disease