anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

negative Impact of crime on a business​
I found the answer, it's 6. so just put 6 and you can have the points
pls answer thank uuu:)))​
Evaluate the expression for p = 8. 4p =
What makes human beings different from other animals?​
Hi please help me with this chemistry question? thank you
vijayalaya and his successors are also known as​
Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenth 10 20
why do you need to conserves natural vegetation​
What happens when a pebble lying on the ground is kicked? 1. Energy is destroyed 2. Energy is transferred 3. Energy is created