emma5710
emma5710 emma5710
  • 04-08-2018
  • Mathematics
contestada

Plzzzz help don’t understand plz explain

Plzzzz help dont understand plz explain class=

Respuesta :

DeanR
DeanR DeanR
  • 04-08-2018

Let's say there are b students per bus and v students per van.

The two equations we have are

[tex]6v + 8b = 202[/tex]

[tex]12v + 10b = 284[/tex]

Doubling the first,

[tex]12v + 16b = 404[/tex]

Subtracting,

[tex]16b - 10 b = 404 - 284[/tex]

[tex]6b = 120[/tex]

[tex]b=20[/tex]

[tex]6v=202 - 8b[/tex]

[tex]v=(202 - 8(20))/6 = 42/6 = 7 [/tex]

Answer: 7 per van, 20 per bus

Check:

[tex]6(7) + 8(20) = 42 + 160 = 202 \quad\checkmark[/tex]

[tex]12(7) + 10(20) = 84 + 200 =284 \quad\checkmark[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How did opium affect life in China? A. Many Chinese people became addicted. B. It allowed China to keep Great Britain out of China. C. It was
Explain L. Maria Child’s perspective on Brown’s actions?
The formula for the Rule of 72 is _____. years to double multiplied by 72 equals the interest rate years to double equals 72 divided by the interest rate years
what is produced in photosynthesis
PLZ HELP ASAP TANGENTS OF A CIRCLES PROBLEMS
consider the relationship below.
Below is a graph that represents the total profits for a third month. Write the equation of the line that represents this graph. SHOW YOUR WORK OR EXPLAIN how y
Seed corn was $5 per bag, whereas dog food cost only $3 per bag. Wewoka bought 50 bags and spent $190. How many bags of dog food did she buy?
Jack asked 25 students in his class how close they live to school.
Mutual funds are no longer a very popular investment. True False