ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

if ||M and M6 = 4X - 15 and m7 = x + 30 then m 6 =​
Apply the distributive property to factor out the greatest common factor.9+15=9+15=9+15=
Solve the system of equations. y = -5x - 8 y = 4x + 1 a. ( 1, -3) c. ( 3, 1) b. ( -1, -3) d. No solution
What is a chemical property of copper?
(1CQ) Determine whether the series -8/5+32/25-128/125+... is convergent or divergent.
All of the following are related to a proposed project. Which one of these should be included in the cash flow at Time 0?A) Loan obtained to finance the project
These three goals, __________, __________, and __________, are considered the primary motivations for early European exploration.
What is ⅖x=4 And how do you solve it
Which season begins on the vernal equinox
In August 2011, the Juno spacecraft was launched from Earth with the mission of orbiting Jupiter in 2016. The closest distance between Jupiter and Earth is 391