peggyford
peggyford peggyford
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

William purchase 1/2 dozen cookies for $5.88. How to determine the unit cost of the cookies

Respuesta :

vanessasteed vanessasteed
  • 03-11-2018
You divide 5.88 by 12 and you get your answer
Answer Link
ameliecatslove
ameliecatslove ameliecatslove
  • 03-11-2018

To get the unit cost you have to divide 5.88 by 6

ANSWER:

0.98

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Which query will give the following result when it is applied on the original table? Result table: Name Age Joe 24 Frank 20
Read this sentence from the excerpt from Twelve Years a Slave: Whether they were accessory to my misfortunes—subtle and inhuman monsters in the shape of men—des
A driver must always stop within 50 ft but not less than __ ft from the nearest rail when the signal is flashing and the crossing gates are lowered. A. 15
What, do you suppose, Herrick would say if you told him you interpreted his poem to mean that you should live a wild and crazy life, not worrying about the c
Need this ASAP!!!! Pls help
Describe eating in chinese culture
Graph the solution of the following system of inequalities in the coordinate plane
write a number between 30 and 40 thay has exactly 4 factors. One of the factors needs to be 5.
Answer this please 20 points
A driver must always stop within 50 ft but not less than __ ft from the nearest rail when the signal is flashing and the crossing gates are lowered. A. 15