spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

write two integers with different signs that have a sum of -25. write two integers with the same sign that have a sum of -25
Which mixed number is greater: 5 7/24 or 5 5/16? Why?
what is an repeated decimal equivalency to the fraction 8/9
why does salt separated from a salt water solution look different than the salt that dissolved in the water
Which number line shows 1/3 and it's opposite
The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number . What are the numbers ? Justify your answer
Their married life was not since it was fraught with bitter fighting and arguments. (A) nubile (B) tranquil (C) obvious (D) cogent (E) imminent
83/6 as a mixed number
Estimate the total weight of two boxes that weigh 9.4 and 62.6 pounds using rounding and compatible numbers. which estimate is closer to the actual total weight
A dress on sale in a shop is marked at $D. During the discount sale its price is reduced by 15%. Staff are allowed a further 10% reduction on the discounted pr