lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

What events led to the battle of Belleau Wood?
essay on demonetisation
explain how the absolutist governments of Europe were different
The equation of line ab is y=5x+1
essay about one of the topics explored in fast food nation
If the area of the triangle is 84 in what is the value of x
What is the measure of angle x?
GEOMETRY~~Please help will upvote, like page, and pictures.
Which images show chemical reaction, melting ice, mixure of nuts bolts and washers, rusted nails, or pastries?
Find the rate of decay of the function b(x)=4(0.006)^x Enter your answer as a percent