shopwithmanda shopwithmanda
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Jacob buys four muffins for 5.00 what is the cost of 7 muffins

Respuesta :

lily9211
lily9211 lily9211
  • 04-01-2019

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

First find the unit price of one muffin. To do this divide $5 by 4 muffins.

5 / 4 = $1.25

Since one muffin costs $1.25, if you want to find the cost of 7 muffins you would multiply 7 by 1.25.

7 * 1.25 = $8.75

Answer Link
DeathlockZK DeathlockZK
  • 10-02-2021

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

5 divided by 4 = $1.25 each

$1.25 x 7 = $8.75

Answer Link

Otras preguntas

1\tfrac{2}{5} \div \frac{8}{9} 1 5/2 ÷ 9/8
What did Mexico do to increase settlement?
Es bueno tener televisores en los dormitorios de jovenes
NEEDED ASAP!! please answer :)
3. Why isn't James King going to testify?
what is the result of 4 - ³× (¼²​
An example of a carnivore. Define the term carnivore, and identify another term that can represent this organism’s place in a food chain.
Can someone help me with this question and help me find out what the "a" does in the problem y=a(x-h)^(2)+k
Select the correct answer. What is the main objective of the Royal Society founded in England in 1660? A. to promote the teachings of classical thinkers B. to
What is the purpose of the Platt Amendment?