Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

Which type of plant tissue is involved in physiological processes like photosynthesis, storage, and support? A) dermal tissue. B) ground tissue. C) meristemat
America has an indirect democracy which means: a. The people vote on every policy. b. Political leaders are chosen by the President. c. Voters elect representat
A block of iron has the dimensions of 3.00 cm x 3.00 cm x 3.00 cm. It has a mass of 213 g. What is its density?
A polygon that has all sides the same measure and all angles the same measure is called what
to measure the distance from the U.S. Istanbul, Turkey you would most likely use
what progress did the Greeks under Pericles make toward democratic government
how does the speaker in "stopping by woods on a snowy evening" show his level of commitment? a. he admires the frozen lake and the nearby farmhouse. b. he rests
An investigation that is controlled
represent place value of the underlined number in variety of ways 148,003,675.982 #6 is the underlined number I know it 6 hundred but what are other ways of do
what effect did changing land policies have on the colony ?