madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line that contains (−1, −6) and (−15, 2).
Generosity is a value that is important to Allison. This behavior best reflects generosity. A.) Setting a volunteer schedule for the week. B.) Discussing with
Suppose your state has enacted a law that demands equal compensation for jobs requiring about the same level of education, training, and skills. this concept is
o poema descreve uma cena presenciada pelo o eu lirico: sua amada adormecida em uma rede. como a jovem é caracterizada?
What is the importance of the book stomping the blues to jazz? it is not important to jazz its author, albert murray, promoted the idea that jazz and blues are
The introduction of _____ dramatically changed the lives and cultures of early great plains native americans.
tyen what is the answer?
Fill the prepositions 1.My free time never coincides ____hers. 2. Army was surprised ____to deal with the riots in the city. 3.one of the runners ___the mar
solve in one variable 2/3x + 5 = 3/2x
Mandy’s packaging inc. is a multibillion-dollar supplier of packaging materials. one of its salespeople rearranged production schedules at three different plant