kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Adriana spent $24 on fruit punch and lemonade. Fruit punch costs $3 per bottle. Lemonade costs $2 per bottle. How many bottles of fruit punch could Adriana buy
As a lifeguard, Kaia has received training in CPR. She sees a small child fighting a rip current in the ocean. Kaia swims out to retrieve the girl, trying to ho
Prepare an extensive Comparison Table of Energy Resources used in India. (Include conventional, non conventional, potential and stock resources)
The bottom of liz's favorite teacup has a radius of 4 centimeters. what is the circumference of the bottom of the teacup?
20 years ago a top of the line video game console cost $500 if the inflation rate is 5% compounded continuously how much would that same console cost today?
If an internet service can download a 2GB file in 50seconds Find the internet speed in MBps
what is mean of french​
please answerrrrrrrrrrrr
Slope line passing (-4,-7) and (-2,-3)
What do muckrakers do? Option:: a. set political agendas b. uncover abuses in government c. set political policies d. serve as gatekeepers