breh10262006
breh10262006 breh10262006
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

A landscaper is raising the price she charges to mow a lawn by 20%. She used to charge $30 to mow a lawn. What is her new price?

Respuesta :

Korozashisakae
Korozashisakae Korozashisakae
  • 11-04-2019

Answer:

The new price is $36

Find 20% of $30 and add it on.

20% of $30

= 20/100 * 30/1

= $6

30 + 6 = 36

Answer Link

Otras preguntas

Let f(x) = x - 2 and g(x) = x2 – x. Find and simplify the expression. (f+g)(-3)
Please select the correct chorological order for the following events: A. Treaty of New Echota, Black Hawk War Ends, Black Hawk War Ends B. Black Hawk War Ends
Which characteristic accounts for the fact that red lights in dark rooms and DO NOT expose negatives during developing?
PLEASE NEED HELP!! Fiction, nonfiction, and informational graphics all may be used to persuade readers to agree with an author’s point of view. How do these for
At a coffee sale held one day in 2004 ,the average price of 50 kg bag of coffee was sh 2422.90 . What was the cost of 1 kg of coffee (Give your answer to the ne
A 2-pound bag of pears costs $4.16. What is the price per ounce?
use four language to discuss the difference between Allophones and Phonemes​
PLEASE HELP!! WHOEVER HELPS GETS BRAINLIEST!!
be She often ............... about being famous. 3 Match the words to make sentences. 1 He's not very good a in playing chess? 2 Are you interested b of firewor
Buying a ford taurus is smarter than buying ferrari F12 Berlinetta. fact or opinion​