kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

-0.6n less than or equal to 9.6 help??
What can be inferred about Mother and Father's relationship from the ending of "The Revolt of Mother"?
For f(x)=x^3-7x^2+8x+16 Is 10 a zero of the function
What are the text features of Mississippi
I don’t know what to do
What are some developmentally appropriate practices you can use to enhance the development of children being exposed to two or more languages? Be very specifi
Can you solve this in slope-intercept form. M= - 2/3; (3, 4)
Which of these international organization bases it's membership solely on cultural identification
Help please I beg you ;DDD
If the relationships below are given in the form (input, output), which pairing always describes a function? (a person’s age in years, that same person’s height