personpeoplw personpeoplw
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

if the total cost of 4 grape juce mix packages is 11 dollars that how many dollars would 5 juice mix packages be?​

Respuesta :

kayluh
kayluh kayluh
  • 02-05-2019

5 packages would be 13.75 because by dividing 11 (the cost) and 4 (amount) you get the cost of one package. That would be 2.75. After you have the cost of one you multiply it by 5 and that’s 13.75

Answer Link
bribri673 bribri673
  • 02-05-2019

2.2 u divide 11 by 4 to get a answer of 2.75 and then to check it multiply it by 4 to get 11 and then divide 11 by 5 to get 2.2

Answer Link

Otras preguntas

how many forms of the supreme god are there in the hindu triumvirate
what is 31.75 rounded to the nearest tenth
What adds the element Carbon to the environment?
is the greatest product of a 3 digit number & a 1 diget number is 8,891 ?
28/12 simplified (In simplest form.)
The two groups that have the largest population in Canada are the British and _____.
How does percy feel about seeing his mother?
What is 4 / -10 equal to
Most autobiographies convey A. a sorrowful tone. B. the significance of fame. C. flashbacks of events. D. a significant message or lesson.
Antonio makes a latte with 1/3 cup milk. How many lattes can he make with 5/6 cup milk