bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

4 important details that establish john lewis character/morals
Which of the following best describes how farming was adopted? A' Farming was adopted unevenly. B' Farming was adopted completely. C' Farming was adopted linear
The Antarctic Treaty divides the continent into how many zones? 1) Four 2) Six 3) Eight 4) Ten
What is an example of militarism being used in a good way
Conrad is required to prepare a bath for his younger brother Alex, According to the advice got from his mother, the bath should be between 40⁰C and 42⁰C. He (Co
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED QUICK!! I GIVE GOOD RATINGS FOR GOOD ANSWERS!
Progression is... the training load expressed as resistance, speed or heart rate a gradual increase in one or more of the FITT variables to create an overload e
The two lower chambers of the heart are the ________. 1) ventricles 2) atria 3) aortas 4) valves
Pinunong militar ng mga sumerian
write two different data sets with 6 numbers, so that: a) The mode is 100. The median and the mean are equal.