bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

A wire with a length of 150 m and a radius of 0.15 mm carries a current with a uniform current density of 2.8 x 10^7A/m^2. The current is:
. Break downs occur on a 20-years-old car with rate λ= 0.5 breakdowns/week. The owner of the car is planning to have a trip on his car for 2 weeks. What is the
Which of the following ideas about leadership would Niccolo Machiavelli most likely support? Whatever is most effective is what is right. The will of the people
which word most clearly reveals the tone of this passage
How long does it take for stitches to dissolve after oral surgery?
1. Hector knows there is a relationship between the number of cars he washes and the time it takes him to wash those cars. Identify the independent quantity and
What is the simplest form of 2√3/√6 Answer is A On edgu
A squirrel family collected 727272 nuts to store for the winter. They spread the nuts out evenly between their 666 favorite locations. Sadly, a crow stole half
Which statements about the hyperbola are true? Check all that apply.The center is located at (0, 0).There is a vertex at (–6, 0).The transverse axis of the gr
Write an equation: The sum of -7 and a is equal to 37