metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

How do you think Peru might be similar to the United States
notes on isosceles triangles, base angles and notes on the diagonals thanks :D
Find the indicated side of the triangle
Alex is baking cookies and the recipe calls for 3 cups 6oz of milk if he decides to double the recipe how much milk will he need
What is the slope-intercept equation of this line? (0,8) (6,-4)
50. Regarding product mix, brand name is a part of A. place. B. price. C. product. D. promotion.
Atomic energy in power plants is created via ________.
Need help wit 42 ASAP
Approximately what percent of new STIs in the U.S. involve individuals who are between the ages of 15-24?
Principles of Accounts Question. Transaction--Stock was no longer usable, $350 worth is to be written off. What is the effect on working capital and the effect