bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

one more than the product of 19 and a number
. Everyone, everything, and everybody are always matched in sentences with which of the following? A. Adverb B. Adjective C. Singular verb D. Plural verb
the difference between a number and two times a number is seven the number is greater than zero what is the number
what is the purpose of the kennedy argument
calculate the length of the hypotenuse 10,14
what is the theme of the story survivors of the dust bowl
why is prior knowledge do important in science
Focus on the Family was founded by this evangelical Christian in 1978.
If you don’t understand a point made by a speaker, it is okay to _____. a. Tell the speaker they are not communicating well b. Request that the speaker start ov
Soil forms more rapidly in warm, wet areas than in cold, dry areas. study the map figure 9. which soil type on the map would you expect to form most slowly? Exp