sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

Frank finds 9 coins on the floor of his car, and 3 of them are quarters. If he finds 15 more coins on the ground, at the same ratio as the coins found in the ca
a radioactive sample contains 10,000 atoms. after two half-lives, how many atoms remain undecayed? a radioactive sample contains 10,000 atoms. after two half-li
The image is an energy pyramid for a particular food chain the amount of energy received by the macwas will be.
Sarah was 50 1/4 inches tall when she was 12 years old. she was 48 1/2 inches tall when she was 11. how much did she grow during the year?
Which atom has the strongest attraction for valence electrons a) Al b) Si c) P d) S
Find the area of the figure shown in the image. You don't need to show your work, but steps would be appreciated.
4. (x,y) → (x-3,4-y) is an example of a transformation called a glide reflection. Complete the table using the rule. (0.2) og (0.0) mont Does this glide reflect
What is the solution to the inequality 4(2m + 3)-7<3? A m>-1 6. m<1 C. m>8 D. m < 8
100 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!! The box plot shows the number of jumping jacks completed in a workout class by the class members. A box plot uses a number line fr
what's the greatest -1 1/2 or 1/2