Ishaqrocks8 Ishaqrocks8
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 cartons of fresh cream is $8.75. What is the cost of 11 such cartons?

Respuesta :

23ricorvan
23ricorvan 23ricorvan
  • 01-10-2019

Answer:

$19.25

Step-by-step explanation:

First I divided $8.75 by 5 to find the cost of a single carton which is $1.75.

Then I multiplied $1.75 by 11 to get an answer of $19.25.

Answer Link
Tzapp315
Tzapp315 Tzapp315
  • 08-12-2020

Answer:

19.25 hope this helps

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

hi folllow me at talfishmanfanpage09
Amara and Nikhil walk home from school together every day. Amara's walk is 5/8 of a mile. Nikhil's walk is 1 1/2 miles. How many times as far as Amara did Nikhi
HELP ME PLEASE WITH THIS MATH PROBLEM
- Briefly describe how you would prepare a simple acid base indicator.
Which decimal below is equivalent to 5/9?
f+1<5 please tyyyyyyyyyyyyyyyy
Differentiate between the points of parity to the points of difference based on the given scenarios. Points of parity I Points of difference A national college
Differentiate between the points of parity to the points of difference based on the given scenarios. Points of parity I Points of difference A national college
Which of these statements is true: 1) It is not uncommon for most of the people in the top 5 percent of income-earners to be 45 years old and up. 2) Three-quar
solve this equation Thank you!!