2973343
2973343 2973343
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $8 per pound and cashews cost $10 per pound. How does the equation change if Tamira has $60 to spend on a mixture of almonds and cashews? How many pounds of nuts can she buy if she buys only cashews? Only almonds? A mixture of both?


Respuesta :

EgyptianNerd
EgyptianNerd EgyptianNerd
  • 02-10-2019

Answer:

5 pounds of almonds

2 pounds of cashews

Answer Link

Otras preguntas

The Miller family visited Mama's kitchen and ordered 4 hamburgers and 3 medium fries and paid $17.35. James ordered a medium drink , and a hamburger , and mediu
What number divided by 8 equals 7
The planet Mercury measures 4,879 kilometers from one side to the other. Earth measures 12,756 kilometers from one side to the other. What is the difference b
What two things must you know to find the momentum of an object? :( anyone?
If I get +16/20 on a test what percentage is that?
What does U = Please help
Can some one help me with this Please help
A lizard accelerates from 2 m/s to 10m/s in 4 seconds. What is the lizard’s acceleration?
What is the acceleration of a 10 kg mass pushed by a 5 N force?
Can some one help me with this??? Really need help