ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Practice 2 1. Cereal Brand A advertises that they have 60 raisins in their 24-ounce box of cereal. The advertised ratio of raisins to ounces for two other cerea
question on picture ,pls help
A half gallon of milk is priced at $2.20, and a gallon of milk is priced at $3.68. Which size is the better buy?
(ü) Write 2067 correct to the nearest hundred.​
Solve system of equations: 4l + 8m = 40 5l + 2m = 28 Please show steps!
a girl was born 35 years after her mum what fraction of her mum's age would a girl be at age 15​
what is the value of x?: -5x - 16 = 8x - 3
I need help because this is due by tomorrow:(
how to prevent from the co.vid-19​
Please help me in this homework​