rahlNiss9a1mmatelucc
rahlNiss9a1mmatelucc rahlNiss9a1mmatelucc
  • 02-06-2016
  • Mathematics
contestada

Suppose that the cost of a paving stone is $2.50 plus $.18 for every 4 in.³ of concrete how much would each paving stone cost ?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 05-06-2016
We need to know the dimension of the paving stone.

For example, the paving stone is shaped like a rectangular prism with the following dimension.

Length = 10 inches
Width = 3 inches
Height = 2 inches

Volume of a rectangular prism = Length * Width * Height
V = 10 in * 3 in * 2 in
V = 60 in³

60 in³ / 4 in³ = 15

cost of paving stone = 2.50 + .18(15) = 2.50 + 2.7 = 5.20 per paving stone.
Answer Link

Otras preguntas

Identify the structure used in each of the sentences below. The hamburger came from Hamburg, Germany, and the hot dog came from Frankfurt. (1 point) A. simple B
What does it mean to evaluate an expression in math?
Michael, a student, is writing an editorial for the school newspaper to encourage the school to adopt a proposed plan for recycling plastic bottles. What is Mi
Kelly walks 0.7 mile to school. write an inequality using <, >, = to compare the distances they walk to school. I need help. Can someone please help me?
What did the colonists do to stop the British plans?
You have a coupon for a resturaunt. you save 3 dollars on a meal. what was the original price of the meal
Geometry- please explain when you answer. #16
Seven thousand divided by five
Which of the following statements accurately describes how government leaders are chosen in China? A) They are voted into office through open democratic electio
When did donald trump become the president?