marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

A cross between two individuals that are heterozygous for eye and skin color would be an example of a _____ cross.
which one is a linear function?
Why are animal vacuoles so small?
HURRY PLEASE 50 PONITS EACH WILL GIVE BRAINLIST!! NO LINKS PLEASE. A biking track has a length of 5016 feet ft. How long is this in miles mi? First fill in the
Willis Limo Service purchased three used assets with the following characteristics: Residual Asset Cost Value Life Limo $12,000 $2,000 10 years Van 6,800 1,200
how do you find the number of isotopes in an element?
30 POINTS. Ally is given three different sums of the same sequence to calculate. If she completes the three problems in order do the sums increase or decrease i
True or False Tectonic Plates Earth’s outer layer is broken up into large tectonic plates of rock that float slowly over molten (melted) rock.
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP!?
If you are walking down the street and a balanced force is exerted on you what will happen to your motion?