mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

In 1968,the estimated population of the world was 3,559,028,982 people.When this number is written in expanded form using exponents,one power of 10 would not be
America changes through times of conflict, growth, or peace and cooperation?
Amphibians can breathe through their skin. True False
You are working at establishing a computer network and communications support for incident personnel. Where are you working? a. Operations Section b. Planning S
what were the cultural exchanges between the native American civilizations and the European settlers?
Drake received 80 points on a project for school. He can make changes and receive one-tenth of the missing points back. He can do this 10 times. Create the form
What effect does observing a substance's physical properties have on the substance?
2. What two features must a sample have if it is to accurately represent a population?
What was a main purpose of monasteries built by the Catholic Church?
Which statement best applies to the slope of the line below? A. the slope is negative B. the slope is zero C. the slope is positive D. the line has no slope