mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

need help fast what are all the solution to this problem
When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?
How many amendments, or changes, are there to the U.S. Constitution? a. 27 b. 14 c. 33
Ratio of the change in an amount to the original amount expressed as a percent. Dependent variable Percent of change Percent of decrease Percent of increase
This song was popular with American troops during the Revolutionary War. Here is a part of its famous refrain: “Stuck a feather in his cap, and called it macar
What will be the next digit in the sentence 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34?Please show me your way of thinking :)
The winter-ravaged troops at Valley Forge, suffering from cold, hunger, and disease, participated in many forms of entertainment to keep up morale. What was a
What special group advises the President of the United States? a. The Cabinet b. The Electoral College c. The Executive Branch
This song, written and recorded by Woody Guthrie, puts to music a walk along our country’s highways, valleys, deserts, and wheat fields. Name the tune. a. “Am
What is the symbol of the Republican Party?