Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Was gone and need help with the answer!
What three types of reforms did Luther want for the Catholic Church
How did affirmative action help African Americans get good jobs
What are the solution(s) to the quadratic equation 40 − x2 = 0? x = ±2 x = ±4 x = ±2 x = ±4
What is the perimeter of triangleABC
What is the volume of the rectangular prism? A rectangular prism has length of 10.4 millimeters, width of 5 millimeters, and height of 8 millimeters.FIRST AND B
Why did the actor jump out of a window in times square
What are the first 10 terms of a_n= 2 + 3n ??
50 POINTS Write about a conflict you have experienced with another person, such as a parent. What happened to create the conflict? How did it make you feel? We
Multiply 5 *381 using place value and expanded form