stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Which characteristic is a property of molecular substances? (1) good heat conductivity(2) good electrical conductivity(3) low melting point(4) high melting poin
2142-MTH_06_14_FND.pdf-A4-Identify whether the given value of the variable makes the equation true.p/2 + 9 = 12; p = 6 A. true B. false Identify whether the g
In which laboratory process is a volume of solution of known concentration used to determine the concentration of another solution?(1) deposition (2) distillati
which describes the influence geography played in the development of Greek society A Greece did not develop a maritime tradition of ships and sailing B greeks
what is the greatest common factor of 10 and 50
What is the circumference of a circle with a radius of 2.5 m? A. 2.5π m B. 5π m C. 6.25π m D. 25 π m
which is greater a 2.75 gallon container or juice or 12 liter container of juice
Where does Jonas spend his volunteer hours in the giver?
Which statement explains why ozone gas, O3, and oxygen gas, O2, have different properties? (1) They are formed from different elements. (2) They have different
2. The height of a triangle is 5 m less than its base. The area of the triangle is 42 m2. Find the length of the base. (Points : 1)