Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A software designer is mapping the streets for a new racing game. All of the streets are depicted as either perpendicular or parallel lines. The equation of the
We have seen that starlight passing through the interstellar medium is dimmed and reddened. Look at the photo of a sunset on Earth. The Sun’s light also appears
Question 9 (5 points) How do mutations occur? Mutations occur through the intentional alteration of amino a Mutations occur randomly through changes in DNA. Mut
what is the net ionic equation with its physical states? (NH4)2CO3(aq)+Ca(ClO4)2(aq)⟶CaCO3(s)+2NH4ClO4(aq)
Enrique is making a party mix that contains raisins and nuts. For each ounce of nuts, he uses twice the amount of raisins. How many ounces of nuts and how many
$i^5+i^{-25}+i^{45}$[tex]$i^5+i^{-25}+i^{45}$[/tex]
What was the result of the long march?
how to write a interview in the form of newspaper article pls help me ❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓❓
A 1.8 kg microphone is connected to a spring and is oscillating in simple harmonic motion up and down with a period of 3s. Below the microphone is 1.8 hz, calcu
What would be some characteristics of a “Cold War” as opposed to a “Hot War