Jaytoblu Jaytoblu
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-01-2020

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = [tex]\frac{18.75}{12}=1.5625[/tex]

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = [tex]\frac{1.5625}{16}=0.097[/tex]

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What percentage of 4000 is 20? Please show working!
Need help A.S.A.P If the length of the pool is 14 1/2 feet, the width is 6 1/2, and the depth is 6 1/2 feet,what is the volume of the pool.
find the y-intercept of the line -4× - 2y =16​
An animal's somatic cells contain 2n chromosomes. What happens to the number of chromosomes in the animal's gametes ? A) The number is increased to 4n by mitosi
Which of the following does the author do to strengthen his argument
Why did the goths move into the Roman Empire
why should the teacher praise socially cooperations interactions?​
If 5 years ago Nina was twice as old as Sam, how soon from now will she be 1.5 times as old as Sam? If x is Sam's age 5 years ago, give your answer in terms of
The family of Dashwood had long been settled in Sussex. Their estate was large, and their residence was at Norland Park, in the center of their property, where,
A group of cells that have the same function is called a(n) _________