kaykayflocks079
kaykayflocks079 kaykayflocks079
  • 04-01-2020
  • Mathematics
contestada

I bought 6 and 1/2 pounds of potatoes from the local supermarket for a total price of $5.20 write an equation that would give the total cost of any amount of potatoes in pounds​

Respuesta :

atz75632 atz75632
  • 04-01-2020

Answer:

x - 0.8y

Step-by-step explanation:

5.20/6.5 = $0.80 per pound

x = total cost of potatoes

y = number of potatoes

x = 0.8y

Answer Link

Otras preguntas

Bacteria divide by a type of ______________________ called ____________________. a. sexual reproduction; binary fission b. asexual reproduction; binary fission
What did many states do during the revolutionary war apex?
Based on the diagram, the left infraorbital foramen is ___________ and ___________ relative to the nasal bone.
What if the purpose of the system of checks and balances
Helppppppp meee ASAP
I need to find the limit
When carlos's grandfather migrated to the united states, he had completed six years of schooling and was an agricultural worker in california. carlos's father c
Work out the area of the rectangle give your answer as a mixed number
∠ABC≅ A. ∠NMP B. ∠MNP C. ∠NPM D. ∠PMN
The philosopher who arrived at certainty through a process of doubting all of his knowledge was