100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

14 Describe how the following concepts could help to fight al social and environmental responsibility social activism social justice​
The characteristic that is most important for an advanced city is
Which term is like to 2x ?
What development most contributed to the success of the economy under Caesar Augustus? mail service improved industry the construction of domes the restoration
Serena constructing a wire barrier to protect her tomato plant from squirrels the barrier is 2.5 feet from the tomato plant in every direction which statement d
Simplify the expression 8^2+9(12/3*2)-7 Step by step please :)
can yall help what is 80 x 863 0.0
what is the circumference of a circle with a radius of 20ft
Help me Please- Which of the following will result in a POSITIVE number in the end? select all that apply Group of answer choices (-4) * 9 12 * (-12) * (-2) (-1
What are some of the byproducts of photosynthesis? (Chose all that apply) 1. Oxygen 2. Water 3. Glucose 4. Carbon Dioxide