xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

a construction contractor use the equation Y=KX to determine it would cost them $19.25 to buy 7 boxes of nails. how much is each box

Respuesta :

ujoy64
ujoy64 ujoy64
  • 01-02-2020

Answer:

2.75 dollars

Step-by-step explanation:

If 7 boxes cost 19.25 dollars to get one box you would divide 19.25 by 7

Answer Link

Otras preguntas

When summarizing graphs of categorical​ data, report the​ _______ and describe the​ _______?
What is 1,872,521 rounded to the nearest thousand! Please help me!
On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples
Including the soviet union list two European countries in the communist bloc
Britain had a dream of building a railroad from Mediterranean sea to South Africa(I.e. from Carol To Cape Towns) which country was in the strongest position to
How did westward settlement and expansion impact the Mormons?
the process by which two species evolve in response to changes in each other over time is called?
Simplify the following expression: (5x2 + 3x + 4) − (2x2 + 5x − 1). If the final answer is written in the form Ax2 + Bx + C, what is the value of A? (2 points)
Which structures in the diagram above connects the umbilical vein with the vena cava and connects the pulmonary artery with the aorta? A, the ductus arteriosu
"what information does the slope of the line give you when graphing the pressure versus 1/volume at constant temperature for 1 mole of gas?"